Kuo keičiu vienkartinį plastiką vonios kambaryje: 6 produktų grupės

Dažnas kasdienis grožio ar asmeninės higienos produktas yra plastikinis arba atkeliauja į mūsų namus plastikinėje pakuotėje. Sukrėsta užgriuvusios informacijos apie pasaulinę plastiko taršą, ėmiau stebėti, kiek įvairių vienkartinių plastikinių daiktų mano namuose. Labiausiai apstulbino jų gausa. Iš dalies turbūt dėl to, kad išmokau atpažinti įvairios sudėties plastiką; pavyzdžiui, anksčiau nežinojau, kad net dantų siūlas ar higieniniai įklotai yra sudaryti iš plastiko. Dėl didelės plastikinių medžiagų įvairovės, jas labai sudėtinga perdirbti, o plastikiniai asmeninės higienos produktai (dantų šepetėliai, vienkartiniai skustuvai ir kt.) nerūšiuojami – jų perdirbti neįmanoma. Didžioji dalis vonios kambaryje naudojamo plastiko po naudojimo dešimtmečiams nugula sąvartynuose ar gamtoje.

Išmesdami panaudotą vienkartinį plastiką nepastebimai sukuriame labai daug atliekų. Tik pagalvokite – tikriausiai kiekvienas kada nors mūsų naudotas dantų šepetėlis kažkur vis dar tebeegzistuoja. Sudėjus krūvon išeitų baisi puokštė. Taip būtų su visomis plastikinėmis higienos priemonėmis.

Suvokusi, kad savo kasdieniais pasirinkimais prisidedu prie plastiko atliekų pertekliaus, peržiūrėjau, kiek ir kokių vienkartinių plastikinių daiktų kasdien naudoju. Ėmiau klausti savęs, ar man tikrai reikia visų naudojamų priemonių, gal galiu ko nors atsisakyti, gal būtiniausias priemones galiu keisti daugkartinėmis ar ekologiškomis. Pamažu perėjau prie žymiai paprastesnės kasdienės grožio ir higienos rutinos be plastiko, kurią iš esmės sudaro šešios produktų grupės. Beveik visų žemiau išvardytų priemonių apsiperku “Urban Earth Lovers” parduotuvėje arba gaminuosi pati.

 

  1. Muilai ir kietasis šampūnas, kondicionierius

Vietoje skysto rankų muilo, dušo žele, šampūno, kondicionieriaus ir net skutimosi putų, kurie dažniausiai parduodami plastikiniuose buteliukuose, naudoju įvairų kietą muilą ir kietuosius šampūną, kondicionierių. Muilą renkuosi popierinėje pakuotėje ar visai nepakuotą. Labiausiai džiaugiuosi atradusi kietuosius šampūną ir kondicionierių – juos labai patogu naudoti namuose ir keliaujant. Šiuo metu naudoju “Solidu” šampūną ir kondicionierių.

tempImageForSave

  1. Dantų pasta, šepetėlis ir siūlas

Vietoje dantų pastos plastikinėje tūbelėje, pasitarusi su odontologu, naudoju naminę dantų pastą iš vos trijų ingredientų: kokosų aliejaus, sodos ir beržų cukraus. Šį receptą mėgstu dėl paprastumo ir švelnaus skonio. Jei eksperimentuoti nedrąsu, galite rinktis dantų pastą stikliniame indelyje, o šį panaudotą išrūšiuoti. Stiklą ir metalą, priešingai nei plastiką, lengva perdirbti daugybę kartų. Dantų “pastos” būna ir tablečių pavidalu.

Plastikinį dantų šepetėlį keičiu bambukiniu. Bambukinio šepetėlio naudojimas nė kiek nesiskiria nuo plastikinio, o po naudojimo, pašalinus šerelius, rankenėlę galima kompostuoti. Kartu su bambukiniu dantų šepetėliu naudoju natūralų kompostuojamą dantų siūlą stiklinėje pakuotėje (įprasti dantų siūlai yra iš vašku dengto plastiko). Burnos priežiūrai naudoju “Georganics” priemones, o iš jų mano mėgstamiausias – juodos spalvos dantų siūlas su aktyvuota anglimi, ant kurio gerai matosi visi likę tarpdančių nešvarumai, motyvuojantys siūlo nepamiršti kasdien.

IMG_3793

  1. Veido ir kūno odos priežiūros priemonės

Kasdienę kūno ir veido odos priežiūrą apribojau šveitimu ir drėkinimu. Besidomėdama plastiko alternatyvomis, atradau sausą jautrios odos šveitimą. Turiu natūralius, ilgaamžius “Hydrea” veido šepetėlį ir kūno šepetį, atstojančius skystas šveitimo priemones ar plastikinius šepečius.

Odos drėkinimui priemonių be plastiko ieškojau ilgiausiai. Bandymai pačiai gaminti kūno kremą nepasiteisino, bet vienas “nevykęs” kūno kremas iš kokosų, sviestmedžių aliejaus ir bičių vaško pasirodė esąs geras lūpų balzamas ir net dezodorantas! Ilgą odos drėkinimo priemonių paiešką užbaigti padėjo “Urban Earth Lovers”, atsiuntę išbandyti “Fair Squared” kosmetiką. “Fair Squared”, kaip išduoda pavadinimas, pagaminta taikant sąžiningos prekybos principus, o pakuotė visiškai perdirbama. Naudoju šio prekės ženklo kūno kremą su žaliąja arbata ir maitinamąjį veido kremą.

Veidui naudoju vos vieną kremą (jokių kremų paakiams, dienai, nakčiai ir t.t.), o vienintelis kūno kremas man atstoja ir rankų, ir pėdų kremą, ir kremą po skutimosi. Tai nebūtinai bus priimtina ir jums, bet aš taip gelbėjuosi nuo perkrauto vonios kambario su daugybe ne iki galo išnaudojamų produktų (ir saugau Žemę nuo papildomų atliekų).

IMG_4405

  1. Dezodorantas

Kaip minėjau, iš naminio kūno kremo iš kokosų, sviestmedžių aliejaus ir bičių vaško išėjo visai veiksmingas dezodorantas, kurį netrukau sunaudoti. Vis dėlto, tokį ne visai įprastą “dezodorantą” nebuvo labai patogu tepti, tad įsigijau alūno kristalo dezodorantą “Biork”, pakuojamą į natūraliai suyrantį medžio kamštį. Kaip pastebėjau pati, ir kaip komentavo mano skaitytojai, šio dezodoranto užtenka labai ilgai, o galioja 3 metus – gerokai ilgiau už įprastus natūralius dezodorantus.

IMG_2771

  1. Metalinis skustuvas

Vietoje neperdirbamų vienkartinių plastikinių skustuvų naudoju vienintelį, ilgaamžį nerūdijančio plieno skustuvą “Mühle“. Veikiausiai tai bus pats geriausias mano “zero waste” atradimas. Pradėti naudoti metalinį skustuvą buvo šiek tiek nedrąsu, bet skustis pasirodė žymiai lengviau, nei tikėjausi. Vis dar turiu naujų nenaudotų vienkartinių skustuvų, kuriuos pasilikau kelionėms ar išskirtiniams atvejams, nes metaliniu skustuvu kasdien naudotis žymiai smagiau.

IMG_3642

  1. Menstruacinė taurelė ir kelnaitės

Galiausiai, higieninius paketus ir tamponus, kurių kiekvienas žmogus per gyvenimą sunaudoja apie 11 tūkstančių vienetų, keičiu daugkartinėmis menstruacine taurele “OrganiCup” ir menstruacinėmis kelnaitėmis “Thinx”. Nežinau, ar pastarųjų jau galima įsigyti Lietuvoje, nes pati parsisiunčiau iš JAV, bet esant galimybei rekomenduočiau išbandyti. Man tai dar vienas netikėtai patogus atradimas, leidžiantis išvengti ir plonų kasdienių įklotų naudojimo.

OrganiCup-In-Hnad

Šiandien mano vonios kambaryje plastiko beveik neliko (liko tik galutinai išnaudoti turimus vienkartinio plastiko produktus), išskyrus kai kuriuos daiktus, naudojamus dėl medicininių priežasčių. Apie makiažo priemones be plastiko nepasakoju, nes prisijaukinusi ekologišką ir minimalistinę gyvenseną įsidrąsinau nesidažyti ir labiau pasitikėti savo natūralia išvaizda. Vietoje kasdienio makiažo, kartais leidžiu sau profesionalias grožio procedūras. Suprantu, kad mano nupasakota grožio ir higienos rutina nebūtinai tiks ir jums, bet gal prisitaikysite vieną kitą idėją.

 

 

Šį blogo įrašą parengiau draugiškai bendradarbiaudama su “Urban Earth Lovers”, už jį man nesumokėjo. Visas tekstas – mano nuoširdi nuomonė.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s