Kaip pradėti kompostuoti namuose?

Džiaugiuosi, kad kompostavimu domisi vis daugiau žmonių. Skaitytojų paraginta, šiuo straipsniu apžvelgiu, ką iki šiol sužinojau apie kompostavimą namuose ir atsakau į populiariausius klausimus. Jei skaitant kils daugiau klausimų, užduokite juos komentaruose ar mano Instagram puslapyje.

Kodėl verta kompostuoti savo maisto atliekas?

Trumpam grįžtu prie pagrindinio klausimo – kodėl verta kompostuoti savo organines atliekas namuose? Atsakysiu paprastai, remdamasi savo patirtimi. Prieš keletą mėnesių pradėjusi kompostuoti mūsų šeima dar nė karto dėl to nesigailėjo. Kompostuodami savarankiškai pasirūpiname savo maisto atliekomis, taigi po savęs paliekame vis mažiau taršos. Vietoje to, kad leistume savo atliekoms žalingai pūti sąvartynuose, kompostuodami išsaugome jų naudingąsias medžiagas ir paverčiame jas trąšomis savo augalams. Apie maisto atliekų žalą neseniai rašiau įraše “Kodėl ir kaip nešvaistyti maisto?”. Be to, kompostuoti mums labai smagu – juokais sliekučius vadiname savo naminiais gyvunėliais.

Kur galima kompostuoti?

Mes kompostuojame namuose, vieno kambario lofte, į pagalbą pasitelkdami darbštuolius sliekus. Neturime nei balkono, nei kiemelio, todėl komposto maišą laikome viduje, bendro svetainės ir virtuvės kambario kampe. Aptarsiu būtent šį kompostavimo būdą.

IMG_0498

Ko reikia, norint pradėti kompostuoti namuose?

 • Kompostavimo maišo ar dėžės. Mes pasirinkome maišą. Tiesą sakant, jei ne “EcoPets” kompostavimo maišas, vargu, ar būčiau patikėjusi, kad kompostuoti namuose gali būti taip paprasta ir patrauklu. Maišas “veikia“ visai paprastai: pro viršų beriam atliekas, pro apačią išimame kompostą.
 • Kalifornijos sliekų. Būtent šie sliekai, per parą suvalgantys net pusę savo kūno svorio, ypač tinka kompostavimui. Reikiamą jų kiekį galima numatyti taip: jų reikės dvigubai daugiau, nei per parą jums vidutiniškai susidaro maisto atliekų. Mes kompostavimo pradžiai į maišą suleidome 0,5 kg sliekų. Vėliau sliekai savo kiekį reguliuojasi patys – nuolat sočiai maitinami, jie dauginasi. Pirkti radome čia: sliekyne.lt
 • Šiek tiek žemės. Puikiai tinka kambarinių augalų žemė, net ir likusi persodinus augalą.
 • Smulkinto popieriaus. Juo galima uždengti paviršų, kad apsisaugotume nuo vaisinių muselių. Be to, smulkintas popierius irgi yra puikus maistas sliekams.
 • Tinkamos vietos. Kompostavimo maišui ar dėžei reikėtų parinkti gerai vėdinamą vietą. Nederėtų maišo su sliekais uždaryti į spintelę ar sandėliuką, kur jiems gali trūkti deguonies. Sliekams reikalinga 15-25 laipsnių temperatūra.
 • Tinkamų maisto atliekų (kurios atliekos tinka, aprašau toliau).

Kaip “užkurti” kompostavimo procesą?

Turėdami visus reikiamus ingredientus, pradedame kompostuoti pagal šį receptą:

 • Tvirtai užrišame kompostavimo maišo apačią.
 • Į dugną beriame šiek tiek žemės.
 • Suberiame kalifornijos sliekus (dažniausiai indelyje jie irgi būna kartu su žemėmis, tai tiesiog sukratome visą indelio turinį).
 • Įberiame truputį pasmulkintų maisto atliekų.
 • Jei žemė sausoka, sudrėkiname įpildami truputį vandens.
 • Keliais judesiais ranka viską permaišome (man maloniau su gumine pirštine).
 • Ant viršaus užberiame smulkinto popieriaus.

Viskas, kompostas kepa!

IMG_8462

Ką sliekams galima mesti, ko geriau nemesti?

Sliekai mėgsta:

 • Vaisių ir daržovių žieveles, kotelius, graužtukus
 • Arbatžoles
 • Kavos tirščius (saikingai)
 • Duoną
 • Virto / kepto kruopų ar daržovių garnyro likučius (saikingai)
 • Tarp delnų susmulkintą kiaušinio lukštą
 • Smarkiai neapdorotą, nedažytą popierių: smulkintą ofiso popierių, laikraštį, kiaušinių indelius

Sliekai nemėgsta:

 • Aštraus, rūgštaus maisto: pipirų, citrusų
 • Supelijusio maisto

Kad nebūtų blogo kvapo, nemesti:

 • Gyvulinės kilmės maisto atliekų: mėsos, žuvies, pieno produktų
 • Svogūnų, česnakų

Kaip dažnai galima dėti maisto atliekas į komposto maišą?

Atliekas į maišą galima mesti nuolat, kai tik jų susidaro. Tačiau kaskart įmetus reikėtų truputį sumaišyti, kad atliekų nebūtų paviršiuje ir šios nepritrauktų muselių. Mums patogiausia sliekams skirtas atliekas kaupti indelyje šaldytuve, kartą ar du per savaitę jį išpilant į kompostavimo maišą. Tuo pačiu apžiūrim, kas vyksta maiše, ar jo pats tas drėgnumas, pamaišom, kad įeitų deguonies.

IMG_7497

Kuriam laikui galima palikti komposto maišą be priežiūros?

Sliekams įdėjus pakankamai maisto atliekų ir popieriaus, maišą drąsiai galima palikti be priežiūros 2-4 sav. Sliekai jame puikiai tvarkysis.

Kaip apsisaugoti nuo nemalonių kvapų ir muselių?

Iš komposto maišo vidaus turėtų sklisti neutralus, švelnus žemės kvapas. Jei ima rastis stiprus nemalonus kvapas ar veisiasi daug vaisinių muselių, greičiausiai kažką darome ne taip.

Kad maišas nekeltų jokių nepatogumų, siūlau laikytis šių taisyklių:

 • Geriau, kad maisto atliekos sudarytų tik apie 20-25% maišo turinio. Didžiąją dalį turėtų užimti vadinamasis “rudasis” turinys – žemė, smulkintas popierius, nuvytusių augalų likučiai (žiedai, lapai, koteliai).
 • Prieš beriant į maišą, atliekas geriau pasmulkinti iki 1-2 cm skersmens, kad sliekai greičiau jas apdorotų.
 • Maišo turinį reikėtų kartais permaišyti, kad visos šviežios atliekos susimaišytų su žemėmis ir neliktų paviršiuje.
 • Komposto viršų galima padengti smulkinto popieriaus ar plonu pjuvenų sluoksniu.
 • Užtikrinti tinkamą drėgmę. Drėgmę reguliuojame taip: jei turinys labai sausas, užpilame vandens, jei labai drėgnas, įberiame daugiau smulkinto popieriaus ar sausos žemės. Jei maiše ypač drėgna, pro apačią gali išvarvėti vadinama sliekų “arbatėlė” – ja galime palaistyti augalus.

Jei kompostuojant kažkas ne taip, neišsigąskite. Tai dar nereiškia, kad jums nepavyko, ir turite atsisakyti kompostavimo. Išbandykite anksčiau išvardintus būdus, o gal jums kils ir kitų idėjų. Jei viskas atrodo prarasta, galima išpilti maišo turinį, atrinkti sliekus ir pradėti kompostavimo procesą iš naujo, su naujomis žemėmis ir šviežiomis atliekomis.

Kur dėti kompostavimo rezultatą – kompostą?

Susidariusį kompostą galima naudoti savo naminiams augalams, o jei šių neauginate – padovanoti giminaičiams, kaimynams. Taip pat šią puikią trąšą galima nunešti ūkininkams į turgelį. Tik nesitikėkite, kad komposto prisigaminsite tuoj pat. Iš tikrųjų, didesnis kiekis komposto susidaro tik po 3-6 mėnesių, tad dažnai rūpintis, kur jį padėti, nereikia.

Kiti linksmi klausimai

 • Ar sliekai nelipa iš maišo? Ne, sliekai nelipa iš maišo. Jiems labai gera maiše, kur jų maistas ir šilti namai.
 • Ar maišas negali pritraukti pelių? Manau, kad ne. Pelės nesugebėtų įlipti į maišą, o ir kvapas nėra toks stiprus, kad jas priviliotų.

Viskas, linkiu drąsiai eksperimentuoti ir kompostuoti!

Kiti naudingi tekstai apie kompostavimą:

 1. Mano pokalbis apie kompostavimą su Euroblogas.lt – https://euroblogas.lt/2020/01/16/kompostavimo-pradziamokslis-500-g-atlieku-1-kg-slieku/
 2. Cool Ūkis – http://www.coolukis.lt/blog/kompostavimas-viduje-kaip-kompostuoti-bute
 3. Delfi straipsnis – Nei prasto kvapo, nei muselių: kaip kompostuoti atliekas ir bute

2 komentarai “Kaip pradėti kompostuoti namuose?

 1. Labai įdomus straipsnis ir fainai, kad tai asmeninė patirtis, o ne sliekus ar maišus pardavinėjančių verslininkų patikinimai, kad „tikrai nebus kvapo“ ir pan. 🙂 Tiesiog kompostavimas kambary man atrodo labai keistas dalykas. Ypač dėl pelėsio nerimaučiau, juk čia daug drėgmės? Iš ko pagamintas tas maišas, kas jis nepradeda pelyti? Ir, kažin, kiek metų jis atlaikys?..
  Mes turim didelį kiemą ir kompostuojam lauke, bet įdomu paskaityti, kaip sekasi jums kamabry. Tikrai sveikintina iniciatyva!

  Patinka

  1. Sveiki! Ačiū, džiaugiuosi, kad straipsnis patiko 🙂
   Aš ir pati iš pradžių turėjau daug abejonių dėl kompostavimo kambaryje, tik po kokio pusmečio svarstymų ryžausi pabandyti. Nuo pat pradžių į tai žiūrėjau kaip į eksperimentą, kuris gali ir nepavykti. Bet jis pavyko! Visai neseniai į savo namuose “pagamintą“ kompostą ant palangės pasisodinau salotų 🙂
   Kad iš komposto nesklinda joks nemalonus kvapas geriausiai įsitikinu kiekvieną kartą atėjus svečiams – nė vienas iš karto nesupranta, kokia to kampe stovinčio maišo paskirtis. Dažniausiai svečiams atrodo, kad tai skalbinių maišas :))
   Dėl drėgmės – pasižiūrim, kad maišo “turinys“ nebūtų nei per šlapias, nei per sausas, tai ir pelėsio jame nesusidaro. Gamintojai paaiškino, kad maišas pagamintas iš labai tvirtos, drėgmei atsparios medžiagos (regis, “cordura“, kuri dažnai naudojama karinėms reikmėms, motociklininkų drabužiams) – jis turėtų tarnauti metų metus.
   Vienintelis nepatogumas – tai vaisinės muselės. Bet po namus ir po virtuvę jos neskraido, tik dažnai reikia negyvas museles sušluoti nuo palangės.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s